Üye Ol
Üye Girişi
Webmail | Hizmetlerimiz | Yardım Konuları | Faydalı Linkler | Şifremi Unuttum? | Yeni Üyelik
Marbleport'a Hoşgeldiniz
Anasayfam YapAna Sayfam Yap Favorilerime ekleSık Kullanılanlara Ekle
  Site içi Arama:
Madencilik Kültürü

ETİYOPYA ORTADAN İKİYE AYRILIYOR
Etiyopya'daki Erta Ale Yanardağının eteklerinde bulunan göl, alttan gelen lav sıcaklığı ile kısa bir süre içerisinde tamamen kurudu. Kuruyan göl'de dev çukurlar açıldı. İşte bu çukurun içinden gün boyu lav kaynıyor. Bölgede yaşayanlar tarafından cehennem çukuru adı verilen yer bilimadamlarının akınına uğradı.
Gün boyu çukurdan kaynama ve lav fokurtusu gelirken çevreye cehennemi bir sıcak hava yayılıyor.Deniz seviyesinden 613 metre yüksekliğinde bulunan bu göl ilk kez 1906 yılında keşfedilmişti. O tarihte binlerce hayvanın barındığı mavi göl cennetten bir köşe iken kısa süre içerisinde cehenneme döndü.HABERVİTRİNİ/ÖZEL
ETİYOPYA ORTADAN İKİYE AYRILIYOR
Afrika kıtası, Etiyopya`da oluşmaya başlayan devasa bir çatlakla ikiye bölünmeye başladı. Uzmanlar hızla büyüyen çatlağın yeni bir okyanusun habercisi olabileceğini savunuyor, çünkü Kızıldeniz`de böyle doğmuştu.
Addis Adaba Üniversitesi uzmanları Etiyopya`nın Afar Üçgeni olarak bilinen bölgesinde bulunan 56 kilometre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindeki çatlağın civarında araştırma yaparken yerin sarsılarak dibe çökmesine kendi gözleri ile tanık oldular.
Afar bölgesi altında bulunan üç tektonik tabaka, Afrika ve Arap tabakalarının ayrı yönlere sürüklenerek iki fay hattı oluşturmasına neden oldu. İki fay hattının ayrı yönlere ayrılması ile yer kabuğu yaklaşık 10 km içine çökmesine ve Kızıl Deniz ile Aden Körfezi için yer açılmasını sağladı. 2006 senesinde ortaya çıkan yarığın etrafındaki yer kabuğunun birbirinden ayrılması ilk olarak içi 2 bin futbol sahasını doldurmaya yetecek lav içeren 41 km uzunluğunda bir çatlak meydana getirmişti.

kaynak:habervitrini.com

GENEL KÜLTÜR