Üye Ol
Üye Girişi
Webmail | Hizmetlerimiz | Yardım Konuları | Faydalı Linkler | Şifremi Unuttum? | Yeni Üyelik
Marbleport'a Hoşgeldiniz
Anasayfam YapAna Sayfam Yap Favorilerime ekleSık Kullanılanlara Ekle
  Site içi Arama:
Madencilik Kültürü

DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ EN BÜYÜK CAMİSİ
TÜRKLERİN ESERİ OLAN DÜNYANIN EN BÜYÜK 3. CAMİSİNİ GÖRENLER MEST OLUYOR
Projesi dünyaca tanınmış mimar Vedat Dolakay tarafından çizilen ve inşasında Türk mühendislerinin çalıştığı Pakistan'ın sembolleri arasında gösterilen Kral Faysal camisi görenleri mest ediyor.
Pakistan'ın başkenti İslamabad'da Margala dağlarının eteklerine inşa edilmiş Kral Faysal Camisi dünyanın en büyük 3 camisi arasında yer alıyor. Modern İslam mimarisinin baş yapıtlarından gösterilen cami, yerli ve yabancı binlerce turistin akınına uğruyor.

Sudi Arabistan Kralı Faysal Bin Abdulaziz'in 1966 yılında Pakistan ziyareti sırasında Sudi Kralı tarafından başkent İslamabad'a yapılması teklif edilir. Kral Faysal adına yaptırılacak cami için ilk adım 1969 yılında atılır, Pakistan Hükümeti tarafından açılan proje yarışmasına 17 ülkeden 43 proje katılır. Cami komitesi, uzun tartışmalardan sonra ünlü Türk mimar Vedat Dolakay'ın Ankara Kocatepe'ye yapılması düşünülen fakat geleneksel Türk mimarisine uygun olmadığı için kabul edilmeyen projesini beğenir.

1976 yılında inşasına başlanan ve inşaatında Türk mühendisler ve işçiler görev yaptığı cami 1986 yılında tamamlanarak ibadete açılır. Maliyetinin tamamının Sudi Krallığı tarafından karşılanan cami 120 milyon dolara mal olur.

Dünyanın en tanınmış camileri arasında yer alan Kral Faysal camisinde 54 bin metre kare kapalı alanında 74 bin kişi aynı anda ibadet edebiliyor, açık alanla birlikte bu sayı 200 bini kişiyi aşıyor.

Cami, başkent İslamabad'da bürosu bulunan ulusal ve uluslararası bir çok televizyon kanalı tarafından canlı yayınlarda ve programlarda arka fon olarak tercih ediliyor.

Kendine özgü ve sıra dışı mimarisi ile Bedevi çadırını andıran cami, geniş ve aydınlık içi, köşeli hatları, süslemeleri, uzun minareleri ve sadeliğiyle çağdaş mimarinin bütün özelliklerini taşıyor.

1977 yılından beri üç yılda bir dağıtılan ve dünyanın en saygın mimarlık ödülleri arasında kabul edilen Ağa Han Mimarlık Ödülüne de layık görülen cami, Pakistan'da Türk eseri olarak ülkenin sembolleri arasında yer alıyor.

 
 

GENEL KÜLTÜR