Üye Ol
Üye Girişi
Webmail | Hizmetlerimiz | Yardım Konuları | Faydalı Linkler | Şifremi Unuttum? | Yeni Üyelik
Marbleport'a Hoşgeldiniz
Anasayfam YapAna Sayfam Yap Favorilerime ekleSık Kullanılanlara Ekle
  Site içi Arama:
Madencilik Kültürü

TARİHE MEYDAN OKUYAN DEV AĞAÇ


ORMAN Genel Müdürlüğü web sayfasından Tarihe meydan okuyan 2 dev ağaç
 Marmaris ilçesi Bayır köyünde Türkiye’ de çok nadir bulunan ve tarihe meydan okuyan iki dev ağaç ayakta dim dik durmaya çalışıyor Genel Müdürlüğümüz Fotoğrafçısı Mustafa Bağcı göreve gittiği yerlerde kamerasına takılan görüntüleri bizimle paylaşmak istedi..

Muğla-Marmaris ilçesi Bayır köyünde buram buram tarih kokan Türkiye’ de çok nadir bulunan ve tarihe meydan okuyan hala dim dik ayakta durmayı başaran iki tane ağaç dikkatimi çekti. Marmaris yangın kulelerinde çekim yapmaya gittiğim esnada Bayır Köyünde çay molası verdik ve bu tarihi güzellik gözümüze çarptı.

 İşte size Bayır Ağacı ve tarihi Akdeniz Selvisinin öyküsü; Bayır-Çınar tabiat anıtı yaklaşık 1880 yaşında 35 metre boyunda 2,8 mm çapında çevresi 8,7 metre olup 706 m2 lik bir alan kaplamakta. 21 Şubat 1995 tarihinde Marmaris Ticaret Odasınca tescil edilmiş olup,bu görkemli tarihi ağaçta bulunan çürüklerin ilerlemesinin engellenmesi için dünyada bir ilk olan yama yöntemi kullanılmış. Bu anıt ağacın daha uzun dayanabilmesi için her türlü bakım ve ilaçlaması şuan Bursa Büyük Şehir belediyesinde görev yapan Emekli Orman Mühendisi Teoman VAROL tarafından yapılıyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettikleri bu tarihi mekanda anıt ağacın altında çaylarını keyifle yudumlarken Bayır köyü muhtarı Mustafa ALPER gelen ziyaretçilere anıt ağaç hakkında bilgi vererek rehberlik yapıyor.

Ayrıca bir inanışa göre de ağacın etrafında 7 kez dönüldüğünde daha mutlu ve daha uzun yaşadığı halk arasında söylenmektedir. Hemen bu anıt ağacın 15 metre sol tarafında tarihi Akdeniz Selvisi bulunmakta. Bu tarihi selvi 2300 yaşında 150 mm çapında 50 metre boyunda gövdesinin kovuğunda bulunan kendi doğal halinde çıkan 70 yaşında incir ağacıda ayrı bir güzellik katıyor Geçen yıl yaz aylarında Genel Müdürümüz Osman KAHVECİ’nin de ziyaret ettiği bu tarihi mekanda Akdeniz Selvisine büyük hayranlık duymuş bu her iki ağacın korunması ve bakımının yapılması için her türlü önlem ve tedbirlerin alınması talimatını vermiş .Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü ve Ticaret Odasınca Ortaklaşa projeler yaparak her türlü bakımı sağlıyorlar.Herkesin gidip görebileceği bu tarihi güzel mekanda Bayır Köyü’nün o muhteşem kaynak suyundan, odun ateşinde kaynayan çayından içmenizi tavsiye ederiz.
kaynak: http://web.ogm.gov.tr  

GENEL KÜLTÜR