Üye Ol
Üye Girişi
Webmail | Hizmetlerimiz | Yardım Konuları | Faydalı Linkler | Şifremi Unuttum? | Yeni Üyelik
Marbleport'a Hoşgeldiniz
Anasayfam YapAna Sayfam Yap Favorilerime ekleSık Kullanılanlara Ekle
  Site içi Arama:
Madencilik Kültürü

DOĞA'NIN MUCİZESİ : "YAVRUSUNU KORUYAN KARAÇAM"
Doğa'nın Mucizesi : "Yavrusunu Koruyan Karaçam"
 
Mersin Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Çamlıyayla Orman İşletme Şefliği Atoluğu mevkiinde doğada ender görülebilecek doğa olayı ile karşı karşıyayız. 
Mersin Orman Bölge Müdürü M.Mustafa GÖZÜKARA yaptığı açıklamada ; "Yıllardır zor doğa koşullarına karşı ayakta kalmaya çalışan yaklaşık 120 yaşındaki  bir karaçam; gövdesinde çobanların tahribatı  nedeniyle oluşmuş oyuğu adeta yavrusunu yetiştirebilmek için bir yuva olarak kullanmakta. Bu manidar olay;  küresel ısınma ve İkim değişiklinin şiddetle hissedildiği şu günlerde bize verilmiş bir mesaj gibi durmakta. Eğer şimdi dur diyebilirsek hala doğa, insanoğlunun verdiği zararların ve bilinçsizliğinin yarattığı tahribatın geri dönüşünün mümkün olabileceğini göstermekte. Bir tek ağacın yaşatma ve koruma gücü, kendi gövdesini yavrusu için yuva yapabilmesi bütün doğayı düşündüğümüzde muazzam bir gücü işaret etmekte. Yeter ki bizler doğaya yeterli fırsatı verelim, tüm canlılarla bir arada yaşayabilecek özeni gösterebilelim.
Bizler yarattığımız tahribata dur diyebilirsek; doğanın her zaman kendi yaralarını saracak ve kendisini yenileyebilecek gücü sahiptir" dedi.

Kaynak ve  Resimler:ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ http://www.ogm.gov.tr/

GENEL KÜLTÜR