Üye Ol
Üye Girişi
Webmail | Hizmetlerimiz | Yardım Konuları | Faydalı Linkler | Şifremi Unuttum? | Yeni Üyelik
Marbleport'a Hoşgeldiniz
Anasayfam YapAna Sayfam Yap Favorilerime ekleSık Kullanılanlara Ekle
  Site içi Arama:
Madencilik Kültürü

BİLGİSAYARI KULLANIRKEN NASIL OTURMALI


Ofiste bilgisayar karşısında duruşunuz nasıl olmalı?
  
Sürekli bilgisayar karşısında oturmak size ve vücudunuza rahatsızlık verecektir. Ancak, rahat bir iş ortamında kendinizi daha iyi hissedersiniz ve hatta verimliliğiniz daha da artar.
 Mayo Clinic'te yer alan habere göre, bilgisayar karşısında saatlerce oturursanız ağrılar ve kramplar iş gününüzün bir parçası olabilir. Boyun, sırt ağrısı çekebilir ya da bilek ya da parmaklarınızda kramplar oluşabilir. Çalışırken vereceğiniz kısa molaların yanında koltuğunuzun yüksekliği, masanızın duruşu, bilgisayardan uzaklığınız gibi uygun ofis ergonomisi oturduğunuz yerde rahat etmenize yardımcı olacaktır.

Kulaklık: Sık sık telefonda konuşuyorsanız ve aynı anda aldığınız bilgileri bilgisayara yazıyorsanız telefonu boynunuza sıkıştırmak yerine kulaklık kullanın. Sizin için en iyi kulaklığı bulana kadar değişik türlerini deneyin.

Bilek dayanağı: Bileğinize binen baskıyı en aza indirmek ve biçimsiz bilek şekillerini önlemek için bilek dayama yeri kullanın. Yazı yazarken ellerinizi ve bileklerinizi bilek dayama yerinin üzerinde tutun. Yazmaya ara verdiğinizde, bilek dayama yerinde bileklerinizi değil elinizi ve avuç içlerinizi dinlendirin.

Ayak dayama yeri: Sandalyeniz sizin için çok yüksekse, ayaklarınızı dinlendirmek için ayak dayama yeri kullanın. Çeşitli türleri bulunan ayak dayama yerleri arasından size en uygun olanını tercih edin. Ayaklarınızı küçük bir taburede ya da birkaç sağlam kitabın üzerinde dinlendirmeyi deneyin.

Çalışma masanızın ölçüleri: Genellikle çalışma masaları en az 48 santimetre derinliğinde, 76 santimetre genişliğinde olur ve boyunuza bağlı olarak yüksekliği 86 santimetreye kadar çıkabilir. Masanın altında, bacaklarınızın, dizlerinizin rahat hareket edeceği kadar yer olduğundan emin olun.

Bilgisayardan uzaklığınız kol boyunuza göre 45 ile 70 santimetre arasında olmalı.

Bileklerinizin konumlanması: Yazı yazarken, bileklerinizi doğal şeklinde düz olarak tutun. Yukarı, aşağı ya da sağa veya sola kıvırmayın.

Duruş: Vücudunuzu monitorün ve klavyenin önünde ortalayın. Dik oturun, kalçalarınızı dizlerinizle yatay olacak şekilde tutun. Ön kollarınızın seviyesini koruyun ya da hafifçe eğin.

Sandalye: Sandalyenizin yüksekliğini ayarlayın. Böylece ayaklarınız yerde rahatça dinlenecek ve dizleriniz kalçanızla yaklaşık aynı seviyede olacaktır. Eğer sandalyenizin sırt ve bel desteği yoksa, beliniz ile sandalyenin arkasına bir minder yerleştirin.

Mouse'un yeri: Mouse'unuzu klavyenin kolay ulaşabileceğiniz bir yanına yerleştirin. Mouse'u kullanırken bileklerinizin doğal ve rahat konumunda olmasına dikkat edin.

Gerekli objelerin yeri: Masa telefonunuz, zımba, bant, baskı malzemeleri gibi çok gerekli olan objeleri aşırı şekilde uzanmayı, gerinmeyi önlemek için vücudunuza yakın yerlerde bulundurun. Otururken, kolayca ulaşamayacağınız bir şeyi alırken ayağa kalkın, uzanmayın.
Zaman online  
kaynak:zaman.com.tr
 

GENEL KÜLTÜR