Üye Ol
Üye Girişi
Webmail | Hizmetlerimiz | Yardım Konuları | Faydalı Linkler | Şifremi Unuttum? | Yeni Üyelik
Marbleport'a Hoşgeldiniz
Anasayfam YapAna Sayfam Yap Favorilerime ekleSık Kullanılanlara Ekle
  Site içi Arama:
Madencilik Kültürü

KAYGAN ZEMİNDE ARAÇ KULLANMANIN SIRRI
Bozuk yolu, kötü sürücüsü, gereksiz kasis ve yetersiz sinyalizasyonuyla Türkiye'de otomobil kullanmak gerçekten zor.
Kış şartları otomobil kullanmayı daha da zor hale getirirken kazalardaki en büyük etken, sürücülerin gerekli önlemleri almaması.

Sürücülerin kışın daha dikkatli ve yavaş araç kullanmaları gerektiğini belirten ileri sürüş teknikleri uzmanı Ethem Genim, "Karda güvenli sürüş sağlayan kış lastikleri ihmal edilmemeli." diyor. Sürücülerin yaz ile kış arasında araçların yol tutma farkını göz ardı ettiğine dikkat çeken Genim, şu uyarılarda bulunuyor: "Virajlara daha yavaş girilmeli. Hız düşürerek takip mesafesi artırılmalı. Kesinlikle kural ihlali yapılmamalı."

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner de sürücülerin özellikle kar yağışı sırasında araç kullanmayı bilmediğini dile getirdi. Buna 'defansif sürücülük' dendiğini belirten Güner'e göre sürücüler karda kuru zemindeymiş gibi araç kullanıyor. Durma mesafesini kuru zemine göre yapıyor. Bu yüzden zincirleme kazalar yaşanıyor. Karda patinaj yapan bir sürücü direksiyonu nereye kıracağını da bilmiyor. Sonra da şarampole yuvarlanıyor. "Yoğun kar yağışlarında zemin yumuşak olur ve kar lastiği yeterlidir." diyen Güner, şöyle devam ediyor: "Ancak kar yağdıktan sonra özellikle şehir merkezleri temizleniyor ve buzlanma oluyor. Bu zeminde kar lastiği bir işe yaramaz ve normal lastik gibi kayar."

Kar lastiğinin geçici bir önlem olduğunu, zincirin gerekmediği hallerde sürücüye artı bir emniyet sağladığını ifade eden Selçuk Üniversitesi'nden Doç. Dr. Osman Nuri Çelik ise dikkat edilmesi gereken hususun hız olduğunu söyledi. Sürücülere karlı ve buzlu yollarda hız kontrolü uyarısı yapan Çelik şu önerilerde bulundu:

Sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde mutlaka kış lastiğine geçilmeli.

Araçta, takoz ve çekme halatı bulundurulmalı.

Silecekler yenilenmeli. Antifrizli cam suyu kullanılmalı.

Takip mesafesi daha uzun tutulmalı.

Köprü, viyadük ve rüzgârlı bölgelerde buzlanma riskine karşı hız düşürülmeli.

Ani direksiyon hareketlerinden kaçınılmalı.

Yüksek hızlarda (90-100 km) kaygan zeminde gaz kesilmeli, debriyaja basarak savrulma riski azaltılmalı.

Zorunlu hallerde trafiğe çıkılmalı veya toplu taşıma tercih edilmeli.

kaynak:habervitrini.com

GENEL KÜLTÜR