Üye Ol
Üye Girişi
Webmail | Hizmetlerimiz | Yardım Konuları | Faydalı Linkler | Şifremi Unuttum? | Yeni Üyelik
Marbleport'a Hoşgeldiniz
Anasayfam YapAna Sayfam Yap Favorilerime ekleSık Kullanılanlara Ekle
  Site içi Arama:
Doğal Kaynaklar

TİTANYUM

TİTANYUM TİTANYUM

Titanyum:Titanyum fiziksel ve kimyasal açıdan üstün özellikler gösteren bir metaldir. Ancak elde edilmesi ve işlenmesi çok zor olduğundan metal olarak kullanılması çok özel alanlarla sınırlandırılmıştır. Buna karşılık gerek titanyum mineralleri gerekse titanyum oksitin (TiO2) geniş kullanım alanları vardır. TiO2 şu anda bilinen en beyaz boya maddesidir. Gerek mineralleri gerekse TiO2; boya, kağıt üretimi, seramik ve cam endüstrisi, uzay ve havacılık endüstrisi, askeri amaçlı sanayi ile tıp alanında geniş kullanım alanı bulur.
Titanyumun ticari değerdeki en önemli mineralleri ilmenit ve rutildir. Titanyum cevherleri primer ve sekonder yataklarda üretilir. Primer titanyum yatakları likid mağmasal evrede oluşur. Anortozitlerle sıkı ilişkilidir.
Ekonomik açıdan fazla önemli değildirler. Sekonder yataklar ise plaserler şeklindedir. Kimyasal ve fiziksel açıdan dayanıklı, özgül ağırlığı yüksek olan titanyum mineralleri plaser yataklar oluşturmaya çok uygundur. Avustralya da çok zengin ve geniş yayılımlı plaser yatakları vardır. Ülkemizde şu ana kadar kayda değer ölçüde bir titanyum cevheri bulunamamıştır. Ancak son yıllarda Ülkemizdeki eklojitlerin % 1.5-2.0 civarında Ti tenörüne sahip olduğu belirlenmiştir.
Titanyum cevherlerinden sülfat ve klorit yöntemleri ile TiO2 elde edilir. Daha eski olan sülfat yöntemi aşırı çevre kirliliğine neden olur. Klorit yöntemi ise çok yüksek enörlü cevher gerektirir. Dünyada şu anda ne titanyum cevherleri ne de TiO2 eldesi ve arzı konusunda herhangi bir sorun yoktur. Mevcut rezervler dünya ihtiyacını çok uzun süre karşılamaya yetecek düzeydedir. Ancak mevcut teknolojilerin karmaşık olması nedeni ile ürün fiyatları yüksektir. Fiyatların yüksekliği de tüketimi sınırlamaktadır.
Tanım ve Sınıflandırma
Titanyum, periyodik cetvelin 4. gurubunda yer alan, çok sert, gümüşi beyaz, parlak bir elementtir. Ergime noktası 1660 oC, kaynama noktası 3287 oC , özgül ağırlığı 4,5 dur. Metalik halde kuvarsı çizecek kadar serttir. Bu üstün metalik özelliklerine karşın cevher üretiminin çoğu metale indirgenmeden TiO2 (titanyum oksit) biçiminde kullanılır. Titanyum nadir bir element olarak bilinirse de yer kabuğunda en çok bulunan altıncı elementtir. Cevher yoğunlaşmasının seyrek olması ve cevherden titanyum eldesinin çok zor olması onu değerli bir metal yapar. En önemli titanyum mineralleri; rutil , ilmenit ve anataştır .
Rutil: Tetragonal sistemde kristallenir. Sertlik 6-6,5; özgül ağırlık 4,2-4,4; rengi arımsı kırmızı, siyah ve kızıl kahvedir. Elmas cilalıdır. Kimyasal bileşimi TiO2 dir. Ilmenit:Trigonal sistemde kristallenir. Sertliği 5-6, özgül ağırlığı 4-4,5 dur. Rengi siyahtır. Metalik ve yarı metalik cilalıdır. Kimyasal bileşimi Fe TiO3 dür. Sektörde faaliyet gösteren uluslararası kuruluşların tartışmasız en büyüğü, merkezi ABD de olan E.I. Du Pont de NEMOURS & Co.Inc. şirketidir. Ikinci sırayı Ingiltere kökenli Tioxide Group PLC alır. Diğer uluslararası kuruluşlar; Almanyada Bayer Ag., ABD de SCM Chemical, Titanium Industries Inc. ve Kronos Inc.dir.
http://ekutup.dpt.gov.tr/ adresindedir.

Yeterli gelmediyse , Sizin için araştıralım bilim@marbleport.com

II.ENDÜSTRİYEL HAMMADDELER