├ťye Ol
├ťye Giri┼či
Webmail | Hizmetlerimiz | Yard─▒m Konular─▒ | Faydal─▒ Linkler | ┼×ifremi Unuttum? | Yeni ├ťyelik
Marbleport'a Ho┼čgeldiniz
Anasayfam YapAna Sayfam Yap Favorilerime ekleS─▒k Kullan─▒lanlara Ekle
  Site i├ži Arama:
Do─čal Kaynaklar

BAZALT

BAZALT BAZALT BAZALT BAZALT

Bazalt (Basalt). Gabro familyas─▒n─▒n en bazik ve önemli bir ta┼č─▒ olup rengi siyah, homojen, yo─čun ve a─č─▒r, dokusu mikrolitili veya bazen cams─▒d─▒r. Bile┼čiminde ┼čekilsiz maddelerle lâbrador ve anortit gibi bazik feldispatlar, ojit mikrolitleri, manyetit ve olivin habbeleri ve bazen de hornblent ve ilmenit bulunur.

Lâbrador ve ojitin bazen büyük billur halinde bulundu─ču da bilinmektedir. Bazalt─▒n siyah renkli ve a─č─▒r olmas─▒ manyetitten ileri gelir; hatta manyetiti fazla olan bazaltlar genellikle magnetizma özeli─čini gösterirler . Olivin , bazaltlarda yuvarlak ye┼čil tanecikler halinde bulunur ki ta┼č─▒n siyah yüzü üzerinde bunlar göz ile de ay─▒rt edilebilir. Her bazaltta az çok olivin bulunur. Baz─▒ bazaltlarda bu mineralin % 50 oran─▒nda bulundu─ču da bilinmektedir. Mikroskopla olivin tanecikleri içinde çatlaklar ve pikotit enklüsyonlar─▒ görülür. Hornblente ekseriya büyücek billurlar halinde yo─čun bazaltlardan ziyade bazalt tüfleri içinde rastlan─▒r, içinde fazla miktarda ve büyük düzgün billurlar halinde ojit bulunan bazaltlara büyük ojit billurlu bazalt denir.

Baz─▒ bazaltlarda jasp ve kalseduvan topraklar─▒, zeolit ve kalsit mandelistaynlar─▒ görülmektedir. Elemanlar─▒ büyük olan bazaltlar doleritin bir türü addedilirler. Fakat bu iki kütle aras─▒nda araç te┼čkil eden di─čer baz─▒ ta┼člar da vard─▒r. Bazalt─▒n yo─čunlu─ču 2,80-3 tür. Silis miktar─▒ ise%48-50 dir. Trakilit ( Trachylite ) ve Hiyalomdan ( Hyalomelane ) adlar─▒ verilen cams─▒ bazaltlar vard─▒r ki bunlardan birincisi esmer renkli olup asitlerde erir, ikincisi ise sar─▒ renkli ve asitlerde erimez. Bunlar as─▒l bazalt kütleleri içindeki bo┼čluklar─▒ doldururlar .

M─▒kroskopik özelikleri bak─▒m─▒ndan obsidiyenlere çok benzerler ; bile┼čimlerinde daima olivin ve bir miktar su vard─▒r. Bazaltlar filon , dayk ve ak─▒nt─▒ halinde bulunurlar. Bunlar─▒n lâvlar─▒ da fazla ak─▒┼čkand─▒r. Bu ta┼člar─▒n en karakteristik özelikleri, alt─▒gen prizmalar halinde büyük kolonlar te┼čkil etmeleridir . Bu prizmalar çok defalar düzgün olurlar Prizmalar─▒n eksenleri daima so─čuma yüzeyine dik olur. Bunlar magman─▒n so─čuma ve büzülmesinden meydana gelmi┼člerdir. Mesela bir bazalt lav─▒ ak─▒nt─▒s─▒n─▒n yüzeyi ile yere de─čen alt k─▒sm─▒ çabuk so─čuyup ┼čekilsiz cüruf halinde kat─▒la┼č─▒r; bu iki curuf kabu─čunun aras─▒nda lâvlar bir müddet akt─▒ktan sonra so─čuyarak büzülürler. Büzülmeden dolay─▒ bir gerilme , donmaya ba┼člayan ta┼č─▒n içinde bir çok dikey çatlaklar meydana getirir . Bu çatlaklardan da prizmalar olu┼čur. Lâv kütlesi ne kadar homojen olursa çatlaklar ve dolay─▒s─▒ ile prizmalar da o kadar düzgün olur. Bazalt prizmalar─▒n─▒n yüksekli─či bazen 50 metreye kadar ç─▒kar.

Dünyadaki teknolojik ve bilimsel geli┼čmeler insanlarda çevre bilinciyle birlikte, daha sakin ve do─čal ortamlarda ya┼čama arzusunu ve özlemini do─čurmaktad─▒r.

Son y─▒llarda ülkemizde de özellikle büyük ┼čehirlerde ve turistik yörelerde, hem yap─▒larda hem topluma aç─▒k ve kapal─▒ alanlarda do─čal ta┼člar kullan─▒lmaya ba┼članm─▒┼čt─▒r.

A┼č─▒nma ve iklim ┼čartlar─▒ndan en az etkilenmesi nedeniyle BAZALT tercih edilme s─▒ras─▒nda, önde gelen do─čal ta┼čt─▒r. Yak─▒n gelecekte vazgeçilmez olaca─č─▒ kesin gözle bak─▒lan BAZALT─▒n, kullan─▒m alan─▒ her geçen gün geni┼člemektedir. BAZALT de─či┼čik kal─▒nl─▒k ve ölçülerde mimari yap─▒lar─▒n her safhas─▒nda, alt ve üst yap─▒da, zemin ve cephe kaplamalar─▒nda, ┼čehir içi yollarda, kald─▒r─▒mlarda, tretuarlarda ve bahçe düzenlemesinde kullan─▒lmaktad─▒r.

Ayr─▒ca; - Fiziksel ve mekanik özellikleri göz önünde bulundurularak k─▒rma BAZALT ta┼č─▒, de─či┼čik doz ve oranlarda agrega olarak beton bile┼čimine kat─▒lmaktad─▒r. - Balast ta┼č─▒ olarak ise rayl─▒ yollarda kalkerin yerini çoktan alm─▒┼čt─▒r.
- Cam-seramikte ve mineral tabanl─▒ yal─▒t─▒m sistemlerinde kullan─▒lmaktad─▒r.
- BAZALT ta┼č─▒ ─▒s─▒ depolama yöntemi ile ev ─▒s─▒tmada pratik ve ekonomik yöntem olarak tercih edilmektedir.
- BAZALT an elde edilen ta┼č yünü ise her türlü gemi ve denizde in┼ča edilen di─čer yap─▒lar─▒n dö┼čeme ve duvar yal─▒t─▒m─▒nda, yüksek s─▒cakl─▒─ča olan mukavemeti nedeniyle yang─▒n kap─▒lar─▒nda, kazan ve kazan dairesinde, klima ekipman ve kanallar─▒nda, baca ve baca gaz─▒ kanallar─▒nda tank ve depolar─▒nda, duvar modüllerinde ve tavan izolasyonunda kullan─▒lmaktad─▒r.

www.basaltsite.com dan al─▒mm─▒┼čt─▒r Yeterli gelmediyse , Sizin için ara┼čt─▒ral─▒m bilim@marbleport.com

II.END├ťSTR─░YEL HAMMADDELER