Üye Ol
Üye Girişi
Webmail | Hizmetlerimiz | Yardım Konuları | Faydalı Linkler | Şifremi Unuttum? | Yeni Üyelik
Marbleport'a Hoşgeldiniz
Anasayfam YapAna Sayfam Yap Favorilerime ekleSık Kullanılanlara Ekle
  Site içi Arama:
Madencilik Kültürü

CEVHER ZENGİNLEŞTİRME YÖNTEMLERİ


CEVHER ZENGİNLEŞTİRME YÖNTEMLERİ 
 

1. Boyuta göre sınıflandırma, ayıklama ile zenginleştirme


Boyuta göre sınıflandırma: Cevherler boyut küçültme aşamasında farklı minerallerden oluşması nedeniyle farklı büyüklük ve şekillerde kırılabilmektedir. Farklı minerallerin kırılmaya karşı gösterdikleri farklı direnç,  birbirlerinden farklı şekilde kırılmalarına neden olur ve bu özellik iri veya ince tanelerin birbirinden ayrılarak önemli ölçüde zenginleştirmesine neden olur.  . MarblePort Türkiye'nin Doğal Yapı Taşları Maden Ve Mermer Portalı
Ayıklama ile zenginleştirme: Diğer adıyla triyaj madenciliğin ilk uygulamalarından olup halen günümüzde de devam etmektedir. El ile ayırmanın yanı sıra otomatik ayıklayıcılar da günümüzde uygulanmaktadır. Minerallerin fiziksel özelliklerinden (şekil, renk, parlaklık, radyo aktivite ve fosforesans özellikleri ve x ışınları ) yararlanılarak faydalı mineral faydasız olandan ayrılabilmektedir.
 

2. Gravite (özgül ağırlık farkı) ile zenginleştirme

Minerallerin özgül ağırlıklarının farklı olmasından yararlanılarak yapılan bir zenginleştirme yöntemidir. Bu yöntem diğer yöntemlere göre daha ekonomik olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Uygulama alanları oldukça geniştir. Krom, kömür, sahil kumları, manganez, barit gibi mineraller özgül ağırlık farkı ile zenginleştirilebilmektedir.
Ağır ortam ayırması, jig ile zenginleştirme, tabaka halinde akan akışkan ortamda zenginleştirme; eşikli oluk,reichert konisi, spiral oluk (humprey), sarsıntılı masa, havalı masa ile mineralleri özgül ağırlık farkına göre zenginleştirmek mümkündür.
 

3. Manyetik ayırma ile zenginleştirme

Manyetik ayırma, minerallerin manyetik duyarlılığına bağlı olarak yapılan bir zenginleştirme yöntemidir. Mineralleri manyetik ayırıcılarla zenginleştirebilen (paramanyetik) ve zenginleştirilemeyen (diamanyetik) mineraller olarak ayırabiliriz. Çok kuvvetli manyetik özellik gösteren paramanyetik mineraller ferromanyetik olarak adlandırılırlar.
 

4. Elektrostatik ayırma ile zenginleştirme

Minerallerin iletkenlik farkına bağlı olarak uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem minerallerin farklı şiddette ve çoğunlukla da farklı elektrik yükü ile yüklendikten sonra, farklı özelliklerdeki elektrostatik ayırıcılardan geçirilerek ayrım gerçekleştirilir.
 

5. Flotasyon yöntemi ile zenginleştirme

Flotasyon minerallerin yüzey veya arayüzey özelliklerinden yararlanılarak faydalı mineralleri, faydasız minerallerden ayırmak amacıyla yaygın olarak kullanılan bir zenginleştirme yöntemidir. Doç. Dr. Deniz ÖZTÜRK
Mineraller polarlaşma derecelerine göre Wills'e göre 5 grupta sınıflandırılabilir ve buna bağlı olarak farklı türdeki kimyasal maddelerle yüzdürülebilirler.
 

  1. Saf metaller ve metal sülfürler (en düşük polarlaşma derecesine sahip mineraller) ; altın, gümüş, platin gibi saf mineraller, bornit, galen, kalkopirit, sfalerit, zinober gibi sülfür minerallerini içerir. Bu grupta yer alan mineraller; ksantat, ditiyofosfat, tiyonokarbamat gibi sülfihidril tipi anyonik toplayıcılar kullanılır.
  2. Sülfat mineralleri; bu grupta anglesit, anhidrit, barit gibi mineraller yer alır. Bu mineraller, yağ asitleri, alkil sülfat/sülfonatlar gibi oksihidril tipi anyonik toplayıcılarla kazanılabilir .
  3. Karbonat mineralleri; azurit, malahit, serüzit, dolomit, florit, kalsit, mağnezit, siderit, şelit gibi minerallerdir. Bunlar, HS- , S-2iyonları kullanılarak bu minerallerin yüzeyleri bir sülfür mineraline benzer hale dönüştürülür ve ksantat gibi sülfihidril tip toplayıcılarla yüzdürülür.
  4. Oksit/Hidroksit mineralleri; hematit, kasiterit, kromit, rutil, wolframit gibi minerallerdir. Bu mineraller, yağ asitleri, alkil sülfat/sülfonatlar gibi anyonik toplayıcılar ve aminlerle yüzdürülürler.
  5. Silikat/alümina silikat mineralleri; felspat, kuvars gibi minerallerdir. Bu mineraller de, yağ asitleri, alkil sülfat/sülfonatlar gibi anyonik toplayıcılar ve aminlerle yüzdürülürler.

  

6. Kimyasal zenginleştirme

Cevherin kimyasal işleme maruz bırakılarak zenginleştirilmesi işlemidir. Bu alanda ilk kimyasal zenginleştirme işlemleri altın ve gümüş içeren cevherlere uygulanmış ve 20. Yüzyılın başlangıcından itibaren altın ve gümüş kazanılmasında siyanür ile çözündürme (siyanürasyon) en çok başvurulan yöntemlerden biri olmuştur. Liç (çözündürme); yerinde liç, yığın liçi, süzülme liçi (percolation), karıştırma liçi gibi farklı çeşitleri vardır.
 
 
 Doç. Dr. Deniz ÖZTÜRK
 
 

CEVHER ZENGİNLEŞTİRME